Όραμα / Σκοπός

O Κόμβος Καινοτομίας του ΔΠΘ (DUTH Innovation Hub) έχει σχεδιαστεί για την ανάπτυξη της επιχειρηματικής δραστηριότητας και της καινοτομίας στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης μέσα από την ενθάρρυνση και αξιοποίηση της έρευνας και την υποστήριξη καινοτόμων ιδεών, σχεδίων και ομάδων μέχρι την έξοδο τους στην αγορά. Μέσα από το ευρύ δίκτυο συνεργατών που αναπτύσσει, αφενός συμβάλει στην δημιουργία τεχνοβλαστών και στην κατάλληλη προετοιμασία των επιχειρηματικών ομάδων, και αφετέρου στη διασύνδεση τους με την αγορά. Επιπλέον, ο Κόμβος Καινοτομίας του ΔΠΘ, μέσα από τις δράσεις και τα προγράμματα του στοχεύει στην ανάπτυξη των επιχειρηματικών και επαγγελματικών δεξιοτήτων των μελών του πανεπιστημίου για την προετοιμασία τους για την αγορά εργασίας.

Innovation Hub

Η έρευνα, η καινοτομία και η επιχειρηματικότητα συναντιούνται μέσα από ένα σύγχρονο Innovation Hub. Εδώ θα βρεις όλα τα εργαλεία και τη στήριξη που χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις το ταξίδι σου στην επιχειρηματικότητα!

Εγγράψου στο Μητρώο Καινοτομίας του ΔΠΘ

Ο Κόμβος Καινοτομίας δημιουργεί το Μητρώο Καινοτομίας για εργαστήρια και ομάδες του Πανεπιστημίου με ερευνητικά αποτελέσματα που μπορούν να αξιοποιηθούν ερευνητικά. Κάνε εγγραφή στο μητρώο καινοτομίας, παρουσιάζοντας το έργο σας, τις υπηρεσίες αλλά και τον εξοπλισμό σας.

Όραμα

Η δημιουργία ενός δυναμικού καινοτόμου οικοσυστήματος, προσβάσιμο σε όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας, μέσα στο οποίο η έρευνα, οι ιδέες, η καινοτομία, και ο αντίκτυπος τέμνονται και δημιουργούν νέες εφαρμόσιμες λύσεις και νέες ευκαιρίες για το μέλλον της Περιφέρειας, του Πανεπιστημίου και της χώρας. Για την υποστήριξη της ανάπτυξης της επιχειρηματικότητας υλοποιούνται μια σειρά από δράσεις και προγράμματα.

Σκοπός

Πυλώνες Δράσης

Έρευνα

Καταγραφή του ερευνητικού έργου που έχει αναπτυχθεί στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης και υποστήριξη της ερευνητικής δραστηριότητας

Καινοτομία

Πρακτική υποστήριξη σε όλα τα στάδια ανάπτυξης νέων επιχειρηματικών σχεδίων, από τη γέννηση καινοτόμων ιδεών μέχρι την έξοδο τους στην αγορά.

Διασύνδεση

Διασύνδεση των επιχειρηματικών ομάδων και των φοιτητών με την αγορά εργασίας και τη βιομηχανία.

Έμπνευση

Προβολή και δημοσιότητα των καινοτόμων δράσεων με στόχο την ενημέρωση και έμπνευση της πανεπιστημιακής κοινότητας

Το πανεπιστήμιο

Το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης είναι ένας από τους κορυφαίους ερευνητικούς φορείς της Βορείου Ελλάδος με βασικό προορισμό την παραγωγή και μεταφορά της γνώσης. Μέσα από τις συνεχές προκλήσεις και επιταγές του μέλλοντος, και με βάση πάντα την καινοτομία, την έρευνα, την τεχνολογία και τη νέα ψηφιακή εποχή, το Πανεπιστήμιο φέρνει κάτω από ένα ενιαίο οικοσύστημα όλους τους φορείς και τα απαραίτητα μέσα για την ανάπτυξη της καινοτομίας και της έρευνας και την αξιοποίηση των παραγόμενων αποτελεσμάτων αυτής με τη σύστημα επιχειρηματικών σχεδίων, πατεντών, νέων προϊόντων και υπηρεσιών. Το Δ.Π.Θ. συνεχίζει να στοχεύει τόσο στην εκπαιδευτική όσο και στην ερευνητική αριστεία χτίζοντας πάνω στις προκλήσεις και τις επιταγές του μέλλοντος.