Δομές Καινοτομίας Κόμβου

Ο Κόμβος Καινοτομίας του ΔΠΘ συγκεντρώνει όλες τις δομές και τις δράσεις του Πανεπιστημίου γύρω από την έρευνα, την καινοτομία και την επιχειρηματικότητα με στόχο την ενιαία διαχείριση και αξιοποίηση τους.

Γραφείο Μεταφοράς Τεχνολογίας

Αποτελεί το σημείο επαφής κάθε ερευνητή με την Επιτροπή Ερευνών σχετικά με θέματα διάχυσης και αξιοποίησης ερευνητικών αποτελεσμάτων.

Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας (ΕΛΚΕ)

Σκοπός του ΕΛΚΕ είναι η διαχείριση και διάθεση κονδυλίων για την κάλυψη δαπανών, που είναι απαραίτητες για τις ανάγκες εκτέλεσης ερευνητικών και λοιπών έργων.

Γραφείο Διασύνδεσης

Αποτελεί το σημείο επαφής των φοιτητών με την αγορά εργασίας εξασφαλίζονται ευκαιρίες απασχόλησης και επαγγελματικής ωρίμανσης.

Thinc Thrace Incubator

H Επιχειρηματική Θερμοκοιτίδα του ΔΠθ υποστηρίζει νέους επιχειρηματίες και νεοφυείς επιχειρήσεις παρέχοντας τις κατάλληλες υποδομές και υπηρεσίες για την επίτευξη των επιχειρηματικών τους στόχων.

Μητρώο Καινοτομίας

Μητρώο καταγραφής των ανοιχτών εργαστηρίων για τη προώθηση του έργου τουσ, την παροχή υπηρεσιών αλλά και την εύρεση νέων ευκαιριών.

Προγράμματα Καινοτομίας

Προγράμματα και δράσεις καινοτομίας για την ανάπτυξη καινοτόμων ιδεών και την αξιοποίηση ερευνητικών αποτελεσμάτων.