Γίνε Μέλος

Γίνε Μέλος του Κόμβου Καινοτομίας

Ο Κόμβος Καινοτομίας του ΔΠΘ είναι ένα ανοιχτό οικοσύστημα καινοτομίας και καλεί κάθε ενδιαφερόμενο να συμμετέχει και να συνδράμει στις δράσεις του.

Συμμετοχή στην δημιουργία καινοτόμων λύσεων

Θέλεις να εμπνεύσεις επιχειρηματικές ιδέες, να στηρίξεις επιχειρηματικές ομάδες και να βοηθήσεις να αλλάξουν την επαγγελματική τους εξέλιξη και να κάνουν το όνειρο τους πραγματικότητα;

Προώθηση του έργου του Κόμβου

Μπορείς να ενισχύσεις  το έργο του Κόμβου Καινοτομίας του ΔΠΘ προωθώντας τις δράσεις του και ενισχύοντας την κουλτούρα καινοτομίας.

Δημιουργία νέων ευκαιριών

Συνδέσου με φοιτητές και αποφοίτους του Πανεπιστημίου και βοήθησε τους στην επιχειρηματική τους εκκίνηση.

Συμμετοχή στην δημιουργία καινοτόμων λύσεων

Παρακολούθησε τις δράσεις του Κόμβου και γνώρισε άλλα ενεργά μέλη του Πανεπιστημίου.

Γνώρισε τις Επιτροπές του Κόμβου και γίνε μέλος σε αυτές!

Οι Επιτροπές του Κόμβου

Επιστημονική Επιτροπή

Η Επιστημονική Επιτροπή αποτελείται από Ακαδημαϊκούς του ΔΠΘ συμβάλλοντας με τις γνώσεις και την εμπειρία τους στην επιστημονική ανάπτυξη νέων καινοτόμων ιδεών. Ταυτόχρονα, τα μέλη της Επιστημονικής επιτροπής υποστηρίζουν το έργο του Κόμβου στη διάδοση και διάχυση των αποτελεσμάτων του, ενώ συμμετέχουν ενεργά στις δράσεις του ως ομιλητές, μέλη της κριτικής επιτροπής κλπ.

1. Προαγωγή του μοντέλου τριπλής έλικας που αφορά: α) την ενίσχυση και ποιοτικήαναβάθμιση τηςερευνητικής δράσης και αριστείας, β) την βιώσιμη λειτουργία των ερευνητικών υποδομών, και γ)την αξιοποίηση των παραγόμενων αποτελεσμάτων έρευνας.
  2. Υποστήριξη του ακαδημαϊκού και ερευνητικού έργου του Πανεπιστημίου
  3. Προώθηση της νεοφυούς επιχειρηματικότητας και ενίσχυση της επιχειρηματικής διαδικασίας
  4. Συμβολή στην ενίσχυση της διαμόρφωσης επιχειρηματικής νοοτροπίας και εισόδου στην αγορά στους φοιτητές, ερευνητές και γενικότερα νέους ανθρώπους.

Επιστήμονες με αναγνωρισμένη ακαδημαϊκή πορεία ή/και επαγγελματική προϋπηρεσία και αριστεία με ικανότητες που καλύπτουν διάφορους επιστημονικούς κλάδους του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης.

1. Οι επωφελούμενοι που αναζητούν καθοδήγηση συνδέονται με μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής με εξειδίκευση στο επιστημονικό πεδίο των επωφελούμενων για την επίλυση αποριών και την παροχή καθοδήγησης.
  2. Τα μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής ενημερώνουν το πανεπιστημιακό δίκτυο του για επερχόμενες δράσεις του Κόμβου και λειτουργούν ως καταλύτες στην ενίσχυση του έργου του.
  3. Τα μέλη της επιστημονικής επιτροπής συμβάλλουν με τη δράση τους και τις ενέργειες τους τόσο στην ενεργό υποστήριξη επιχειρηματικότητας και στην χάραξη στρατηγικής των δραστηριοτήτων και εκδηλώσεων του ΔΠΘ.
  1. Απευθείας ενημέρωση για τις δράσεις του Κόμβου
  2. Συμμετοχή σε εκδηλώσεις με περιορισμένη συμμετοχή
  3. Δυνατότητα ενεργής συμμετοχής σε δράσεις του Κόμβου ως ομιλητής, μέλος της κριτικής επιτροπής, μέντορας κλπ.
  4. Διασύνδεση με ενεργά μέλη του πανεπιστημίου

Φοιτητική Επιτροπή

Τα μέλη την φοιτητικής επιτροπής του Κόμβου Καινοτομίας αυμμετέχουν σε ένα διευρυμένο δίκτυο φοιτητών, μεντόρων, ακαδημαϊκών, ερευνητών και επιστημονικών μελών του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, αναπτύσσοντας διαρκώς τις γνώσεις τους σε θέματα καινοτομίας και επιχειρηματικότητας και συμβάλλοντας στην ενίσχυση του έργου του Κόμβου Καινοτομίας.

Τα μέλη της φοιτητικής επιτροπής είναι οι ambassadors του έργου του Κόμβου στη φοιτητική κοινότητα.

1. Ενημέρωση της φοιτητικής κοινότητας για τις παρεχόμενες υπηρεσίες του Κόμβου αλλά και τις επερχόμενες δράσεις του
  2. Διασύνδεση των ενδιαφερομένων με την ομάδα του Κόμβου
  3. Συμμετοχή στις δράσεις του Κόμβου και υποστήριξη της εύρυθμης υλοποίησης τους.

Φοιτητές ή αποφοίτου του ΔΠΘ που θέλουν να αποτελέσουν μέρος μια φοιτητικής και μεγάλης επιχειρηματικής και επιστημονικής κοινότητας και δικτύωση με άτομα της ίδιας ηλικιακής ομάδας.

1. Υποστήριξη των απαραίτητων διαδικασιών και ενεργειών για την δια ζώσης διεκπεραίωση δράσεων του Κόμβου
  2. Γνωστοποίηση και προώθηση των δράσεων του Κόμβου
  1. Δυνατότητα για επικοινωνία και συνεργασία με όλα τα μέλη της επιστημονικής Κοινότητας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης
  2. Ενθάρρυνση της ενίσχυσης της ικανότητας των φοιτητών να παρέχουν συμπληρωματικές γνώσεις, και να κατανοήσουν σε βάθος επιχειρηματικά θέματα που τους απασχολούν
  3. Ψηφιακό Πιστοποιητικό και LinkedIn Experience
  4. 1-to-1 Mentoring Session με τους Innovation Expert του Κόμβου
  5. Συνεργασία με νέους και ομάδες που θέλουν να ασχοληθούν με την πράσινη καινοτομία και να δημιουργήσουν την κοινωνία του μέλλοντος.

Συνεργάτες

Γίνε Συνεργάτης στο Κόμβο Καινοτομίας του ΔΠΘ και συνέβαλλε στην ανάπτυξη των δράσεων του Κόμβου, με την ενεργή παρουσία σου στις δράσεις, τη διασύνδεση και προώθηση των δράσεων και αποτελεσμάτων του Κόμβου και την παροχή κινήτρων και επάθλων στους συμμετέχοντες του προγράμματος.

2. Δημιουργία νέων ευκαιριών για τα μέλη του ΔΠΘ (επαγγελματικών, εκπαιδευτικών κ.α.)
  3. Προβολή δράσεων του Κόμβου και ενίσχυση της κουλτούρας καινοτομίας στη ευρύτερη κοινότητα του ΔΠΘ και την τοπική κοινωνία.

Εκπρόσωπος εταιρείας, μέλος οργανισμού, συνεργάτης επικοινωνίας είτε φυσικό πρόσωπο που επιθυμείς με διάφορους τόπους να συμβάλλεις στην ανάπτυξη των δράσεων του Κόμβου αλλά και του φορέα σου.

1. Συμμετοχή σε ημέρες καριέρας
  2. Συμμετοχή στα προγράμματα καινοτομίας και στους διαγωνισμούς για την καθοδήγηση των επωφελούμενων, παροχή κινήτρων και επάθλων

1. Μαθαίνεις τις τάσεις και λαμβάνεις πρόσβαση σε καινοτόμες τεχνολογικές λύσεις που ανταποκρίνονται στις απαιτητικές προκλήσεις του οργανισμού σου.

2. Γνωρίζεις και συνδέεσαι με ταλαντούχους νέους και μαθαίνεις περισσότερα για τις επιχειρηματικές τους ιδέες.

3. Προωθείς την επιχείρηση/φορέα σου στο τεράστιο επιχειρηματικό και επιστημονικό δίκτυο του Κόμβου Καινοτομίας

4. Βρίσκεις μελλοντικές ευκαιρίες και εκδηλώσεις ανάπτυξης του φορέα σου